Sıkça Sorulan Sorular

Firmamız gayrimenkul sektöründe sık sorulan sorular yanıtlarını site üzerinden sunmaktadır. Gündeme alınmasını istediğiniz konu ve soruları lütfen iletiniz.
 
Yabancılar Türkiye de emlak konut alabilir mi?
Evet. Ancak; Türkiye Cumhuriyeti karşılık esasına göre anlaşma yapılmış ülke vatandaşları gayrimenkul satın alabilir. Son çıkan kanunla bazı sınırlayıcı hükümler mevcutdur. Yabancı sermaye ortaklı şirketler de emlak konut satın alabilir.
 
Yabancıya gayrimenkul satış işlem süresi nedir?
Normal koşullarda 1-3 ay sürmektedir. Beş ay süreyi aşabilmesi de mümkündür. Yurt dışında, (Belçika) bir yıla yakın bekleme olabilmektedir. İspanya gibi bazı ülkelerde süre kısadır. Türkiye'de bu sürenin kısalması için çalışmalar yapılmaktadır. 
 
Güvenlik soruşturması yapılıyor mu? 
Evet, Bölge Komutanlığı'nın satılacak gayrimenkul hakkında güvenlik bölge kapsamında olmadığına dair resmi yazısı gerekmektedir. 
 
Alım satım işlemlerinde gerekli belgeler nelerdir?
SATICILAR İÇİN; Tapunun aslı veya fotokopisi, T.C kimlik no, vergi ile kimlik kartı sureti, satılacak mülkün konut ise DASK deprem sigorta poliçesi, ikametgah adresi, bir adet resim, irtibat telefonu.
ALICILAR İÇİN, vatandaşlık numarası vergi kimlik numarası, kimlik belgesi, iki adet vesikalık resim, ikametgah adresi, telefon irtibat kaydı gerekir. Ayrıca emlakın beyan değerini gösteren yazı Belediye'den alınmalıdır.
 
Satış işleminde giderler önceden bilinir mi? 
Evet, alım, satım vergi tutarı satılık mülk bedeli toplam değeri üzerinden hesaplanır. Ek olarak döner sermaye gideri haricinde başka masraf yoktur. 
 
Satış sonrası işlemler nelerdir? 
Emlak konut için sık sorulan sorular içinde karşılaştığımız açıklama taleplerinden birisi yanıtı; tapunun alınmasından sonra yapılacak iş Belediye'de beyanname verilmesidir. DASK poliçesi eski mülk sahibi adına, daha geçerlilik süresi de var ise; zeyilname tanzimi gerekir. Son olarak, elektrik, su abonesinin, yeni sahibi adına ilgili kurumlardan kayıt işleminin yapılmasıdır. Emlak Konut Sık sorulan sorular sayfası gayrimenkul sektörü ile ilgili sorularınıza açıktır. Lütfen bize ulaşınız.
 
https://tema1.emlakseti.com/ © 2024 - Tüm Hakları Saklıdır -